31 Mayıs 2009 Pazar

YAPRAK NASIL BASILIR?

Malum bu aralar yaprak mevsimi. En azından öyle olduğunu 2 yıl önce öğrendim. Ve eğer salamura yaprağı hazır almak yerine, kendim yaparım hem temizliğinden şüphem olmaz hem de başından sonuna benim emeğim olur derseniz işte tarifi ;
Yaprak nasıl basılır ya da salamura edilir?

MALZEMELER:
5 kilo yaprak
1 kilo iri tuz (kaya tuzu ya da salamura tuzu da deniyor)
5 kiloyu alabilecek büyüklükte bidon (İlk kez yapanlar satıcıya sorarsa onlar da yönlendiriyor)
Doğrusu ben de ilk kez 2 ıl önce denedim, ama o kadar güzel yapmışım ki hala o zamAndan kalan yaprağım var ve sapasağlam duruyor. Üstelik bu işin otoritelerinden de tam not aldı. Tarifimi güvenerek uygulayabilirsiniz.
İşe öncelikle yaprak almakla başlamalısınız. Alacağınız yapraklar küçük, damarları ve kendisi ince olmalıdır. Yaprağın arası çok ayrık olmamalı. İri damarlı yaprakları almaktan kaçının.
İlk olarak 1,5 litre suyu kaynatarak içine 4-5 çorba kaşığı tuz atarak eritin. Tuz oranının istendiği kadar olduğunu anlamak için yumurta koyarak bakılıyor, eğer yumurta suyun yüzünde kalıyorsa tuz oranı istenen kıvama gelmiş kabul ediliyor. Ama ben bu yöntemi uygulamıyorum.
Kaynattığınız ve tuz eklediğiniz bu suyun soğuması gerekiyor. En çabuk soğuyacağı yere kaldırın. Aldığınız yaprakları yukardaki gibi üstüste gelecek şekilde dizin.
Bu yapraklardan 8-10 tane alarak (parlak kısımları içte kalacak şekilde) saplarının olduğu kısma fotoğraftaki gibi yaklaşık 1 tepeleme çay kaşığı kadar tuz koyun ve yaprağınızı sarın.
Tuzlayarak sardığınız yaprakları, fotoğraftaki gibi, bidona düzgün şekilde dizin. Arada bir bastırarak aralarda boşluk kalmasını engelleyin.Tüm yaprakları sararak bastıktan sonra son olarak tamamen soğuduğuna emin olduğunuz tuzlu suyunuzu yavaş yavaş ekleyin.
Yapraklar suyu ekledikten sonra inecektir. Sığmayan yapraklarınız varsa oluşan bu boşluğu tekrar doldurabilirsiniz. Ayrıca kapağı kapamadan evvel ince uzun bir bıçak veya benzeri bir şeyi kullanarak yandan (içine sokarak) havasını alın.
Sarmayı yapacağınız zaman ihtiyacınız kadar yaprağı kaynamış suda biraz bekleterek tuzundan arındırmış olacaksınız.
AFİYET OLSUN.

11 yorum:

esin dedi ki...

ÇOK YARARLI BİLGİ.TEŞEKKÜRLER...

Zuhal dedi ki...

Bilmeyenler için iyi olmuş. Teşekkürler...

annemoda dedi ki...

:)

Adsız dedi ki...

e bu çok tuzlu olmuyor mu?

Adsız dedi ki...

bu ne pohpoh.xD

Adsız dedi ki...

iğrençç yaa...

Adsız dedi ki...

ben yaptıp su biraz sıcaktı suyun sıcaklığını fark edice kapağı açık bıraktım soğuyunca kapattım bozulur mu.......teşekkürleer

Adsız dedi ki...

Cok sagol ablam

Adsız dedi ki...

Siz resmen asma yaprağı turşusu kurmuşsunuz. Bu da bir yöntem ama salamura tam olarak böyle değil. Kaynar suda 1 gece bekletilir. Bunların da usulleri var. Yapraklar 10-20şer sıra yapılıp öbek öbek genişçe leğene dizilir aralara hep tuz serpilir. Kaynar su 90-100c sanırım, üzerine dökülüp hemen tepsi kapatılıp 1 gece bekletilir ve sabah soğuyan yapraklar sizinkine benzer sarılır ya da içe katlanır. Aralara tuz serperek bidona dizilip bastırılır. Üstüne bu leğendeki su eklenir ve yine bolca tuzlanır. Üzerine yapraklar hava ile temas etmesin diye ağırca yıkanmış temiz taş veya mermer uygunsa tahta konur ve ağzı sıkıca kapatılır. Bu salamuradır. Satıcı da aynen böyle tarif etti, annem yıllarca böyle yapar....

Adsız dedi ki...

agzi olan konusuyor

Adsız dedi ki...

çok saolun